Slovo otce Miloslava k 1. adventní neděli

Drazí farníci,

přece mi to nedá, abych vám i v tuto dobu napsal pár slov, třebaže sledujete bohoslužby v televizi.

Vstupujeme do nového církevního roku.

Záčatek nového roku je pošramocen situací, ve které se nacházíme. To může člověka navést na myšlenku, kterou se zabývá i prorok Izaiáš v prvním nedělním čtení, kde si stěžuje na situaci, ve které se v té době Izraelský národ nacházel.

Nerozumí, proč Hospodin takhle jedná se svým lidem. My samozřejmě víme, že to, co se děje nepochází přímo od Hospodina, přece však se to děje s jeho vědomím a svolením. Mnozí lidé jsou z toho nešťastní a nechápou, jsou zmatení.

A je to vlastně v pořádku. Člověk musí zaujmout stanovisko k tomu, co se děje, co prožívá. Stejně tak to udělal i prorok Izaiáš. Ale zase; když se soustředíme na samotný počátek a konec dnešního čtení, musí nás zahřát vědomí bezpečí a objímající Boží lásky.

A tak nás prorok i tímto vyzývá, abycho se učili takto uvažovat a přemýšlet. Pak v nás poroste vděčnost za dar víry, protože ti ostatní to neznají.

Přijměte, prosím, tedy i mé přání, aby vaše vděčnost za dar víry stále více rostla a víra se upevňovala.

K tomu vám žehnám