Slovo otce Miloslava 2. neděle v mezidobí

Drazí farníci.

Jak se zdá, nebo se nás snaží uklidnit ti, kteří bdí nad naším zdravím, se situace pomalu začíná zlepšovat, ovšem ještě nemáme tušení, kdy se budeme moci bez omezení scházet v kostele.

Proto opět využiji tuto možnost, abych se s vámi takto spojil.

V prvním čtení vidíme Samuela, velkého proroka, ještě co by chlapce, který se teprve začíná seznamovat s Hospodinem. On se mu dává poznat celkem zvláštním způsobem, který zmate i tak „ostříleného“ a dlouholetého kněze jako je Eli.

Podívejme se blíže na to, co se děje.

Zaprvé: nastává nečekaná situace – Hospodin volá. Samuel omylem přichází k Elimu a budí ho. Probouzí ho ze spánku. Situace nepříjemná a nepohodlná. Eli se však nerozčiluje, zachovává klid.

Zadruhé: stejná situace se opakuje několikrát. Eli stále zachovává klid, ale začíná uvažovat, co to znamená, co se děje? Potřetí mu to dojde. Posílá Samuela spát, ale zároveň mu dává návod, co dělat v příští situaci.

Zatřetí: dochází k vyřešení napjaté situace, které však vyústí do jedinečného vztahu mezi Samuelem a Hospodinem.

I zde nacházíme návod, jak řešit nejlépe nečekané situace, které se vyskytnou. A jak můžeme pozorovat, nezáleží na věku. Vždyť v tomto příběhu je dítě i stařec.

To vám vyprošuje a k tomu vám žehná

P.S. Díky za modlitby.