Jdi na obsah Jdi na menu

SKAUTI

betlem_svetlo_brno_skauti_ste__6__denik-630-16x9.jpg    Skauting

     Skauting (z angl. scout – zvěd, průzkumník, pozorovatel, ze starofrancouzského escoute – špeh, arch. junáctví) je celosvětové hnutí,   jehož cílem je výchova, osamostatnění a sebevýchova dětí a mladých lidí. Jeho členové se nazývají skautiČeský skauting je specifickou národní formou tohoto mezinárodního hnutí a je reprezentován celou řadou různorodých spolků.

Myšlenkové základy skautingu

Posláním skautingu je všestranně rozvíjet děti a mladé lidi k plnění povinností vůči sobě, svému okolí i vyšším hodnotám. Tyto tři principy jsou vyjádřeny ve skautském slibu a zákoně, které je konkretizují do podoby morálního kodexu pro každodenní život. Činnost skautského hnutí je pak naplňována skautskou výchovnou metodou, která kromě slibu a zákona zahrnuje učení se zkušeností, pobyt v přírodě, samosprávu malých skupin členů podobného věku podporovaných dospělými (družinový systém), individuální program osobního růstu (např. skrz skautskou stezku), používání symbolů a symbolických rámců a zapojení do společnosti na různých úrovních dění.

Český skauting

Skauting na území dnešního Česka existuje od roku 1911; za jeho zakladatele je považován Antonín Benjamín Svojsík. Pod vedením Svojsíka byl český skauting zamýšlen pouze pro chlapce. Již o dva roky později ale zahájila svou skautskou činnost první dívčí družina Sasanek, o jejíž vznik se zasloužila Vlasta Koseová a Anna Berkovcová. V roce 1915 byl ustanoven dívčí odbor Junáka a dívčí oddíly se tak staly nedílnou součástí českého skautingu.[9] Během své historie byl český skauting z ideologických důvodů zakazován totalitními režimy (v roce 1940 nacisty, v roce 1950 a pak znovu 1970 komunisty). Dnes existují skautské oddíly ve většině českých měst a v mnoha venkovských obcích.

V současnosti dominantní českou skautskou organizací je Junák – český skaut, z. s., s počtem členů překračujícím 75 tisíc a nadále rostoucím.[11] Je zakládající a jedinou českou členskou organizací WOSM, WAGGGS a ISGF. Vedle Junáka působí v Česku několik dalších skautských organizací, např. Svaz skautů a skautek České republiky  nebo Skaut – Český skauting ABS.

Skautské symboly          wikiproject_scouting_fleur-de-lis_dark.svg.png

Skautským symbolem je lilie, převzatá ze středověké rytířské symboliky jako odkaz na čistotu; na starých mapách byla rovněž používána jako ukazatel směru. Lilie je dnes součástí znaku většiny skautských organizací. 

Skautský pozdrav

Skauti se po celém světě zdraví zdviženou pravou rukou k rameni. Ruka je obrácená dlaní vpřed u skautů a skautek (mládež většinou od 12 do 15 let) se vztyčenými třemi prsty, u světlušek a vlčat (děti od 6 do 11 let) se vztyčují jen prsty dva. U starších skautů tři prsty představují tři body skautského slibu a přitom palec překrývá malíček, což symbolizuje ochranu slabších silnějšími. Spojením palce a malíčku vzniká kruh, který znamená přátelství skautů a skautek celého světa.

Čeští skauti se slovně zdraví Nazdar! a při setkání se zdraví podáním levé ruky se zaklesnutým malíčkem. Rukou při tom netřesou pouze ji stisknou.

odkaz :        1. oddíl Veřovice - Aktuality (skauting.cz)

kontakt:  Alžběta Macíčková,      verovice@skaut.cz